"Radi bi, da večkrat pridete v našo knjižnico"

Te besede smo kot prijazno povabilo uslužbencev lahko večkrat slišali v Mestni knjižnici Kranj, kjer je v četrtek, 30. 5. 2013, potekalo srečanje predstavnikov in članov našega društva z zaposlenimi v gorenjskih knjižnicah. Uvodnemu pozdravu uslužbenke kranjske knjižnice Jane Bešter in župana Mestne občine Kranj Mohorja Bogataja je sledila predstavitev tehničnih pripomočkov za slepe in slabovidne, ki so tovrstnim uporabnikom na voljo v drugem nadstropju knjižnice. Predstavil nam jih je Dušan Jankovič, predstavnik podjetja Diopta. Nato smo v dvorani knjižnice, ki sprejme 150 gostov, prisluhnili Jožefu Gregorcu, zaposlenemu na projektu nove knjižnice pri Zvezi društev slepih in slabovidnih Slovenije, ki je udeležencem srečanja predstavil življenje slepih in slabovidnih, ovire, s katerimi bi se lahko srečali v knjižnici, praktično prikazal način vodenja slepih in na kratko opisal projekt nove knjižnice, ki trenutno poteka na zvezi. Robert Merič je teoretično in praktično predstavil daisy format, tj. najsodobnejši format za snemanje zvočnih knjig, v katerem bodo kot prve te vrste pri nas posnete zvočne knjige v novi knjižnici zveze. Srečanje sta zaključili Jana Bešter, ki je predstavila gradivo, ki ga knjižnica ponuja slepim in slabovidnim, in Damjana Muster, ki je spregovorila o možnostih vključevanja slepih in slabovidnih v knjižnico in njihovi ponudbi zanje.

Na dan srečanja je bila v prostorih knjižnice odprta tudi razstava slepih in slabovidnih slikarjev. Za program ob otvoritvi sta poskrbeli članici društva in slikarki Janka Kus in Ana Šter: Kusova je predstavila delo slikarjev, Šterova pa je poskrbela za kulturni del programa. Razstavo si je mogoče ogledati do 26. junija.

Besedilo: Luka Pavlin
Slike: Boris Šter